Josefa, 30

Číslo profilu 375231
Datum registrace 02.02.2023
Aktualizován 06/3/2023
Jméno Josefa
Země Czech Republic
Město Kuřim
Orientace Bisexuální
Věk 30
Znamení zvěrokruhu Střelec
Výška 169 cm
Váha 48 kg
Barva vlasů Hnědý
Barva očí Modrý
Kouření Ano
Alkohol Ne
Oblíbené země Filipíny Malta

O nás: Autoři - Nakladatelství Bor

Tuto zprávu poskytl uživatel Josefa Kuřim 06/4/2023 03:22:06

Vystudovala češtinu a italštinu na Filozofické fakultě UK, po ukončení studia nastoupila do Ústavu pro jazyk český v Praze, kde pracuje v oboru česká dialektologie. Je jí blízké především nářečí rodného kraje — z Podještědí a Podkrkonoší. Publikace: Podkrkonošský slovník , Praha , zpracovává slovní zásobu dvěma způsoby: jednak v úplném ideografickém slovníku, který obsahuje zhruba 25 tisíc položek, včetně frazeologie a obsáhlého názvosloví z oboru sklářství, jednak v diferenčním nářečním slovníku abecedním.

Je spoluautorkou obsáhlého dialektologického kompendia Český jazykový atlas I—VI, Praha — a několika dalších knih, např. České nářeční texty Praha , Český jazyk na přelomu tisíciletí Praha , Encyklopedický slovník češtiny Praha Netradiční publikací jsou dva kompaktní disky s autentickými ukázkami nářečí Jak se mluví v Čechách , Praha , a Jak se mluvilo v českých vesnicích v cizině , Praha oba ve spolupráci s P. Spolu s V. Suksovem vydala slovník Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky , Praha , obsahující v sedmi jazycích přes přísloví a rčení.

Edičně připravila monografii Luďka Bachmanna: Nářečí na Vysokomýtsku Nakladatelství Bor vydalo čtyři její soubory vyprávěnek, zaznamenaných při výzkumu nářečí na Železnobrodsku Za života se stane ledacos , a v Podkrkonoší Co my toho prožili , ; Jak to bylo dřív , ; Hovořit je vždycky o čem , Knížky jsou doplněny dobovými fotografiemi a kompaktním diskem s vyprávěním příslušníků několika generací místních rodáků.

Pro Nakladatelství Bor dále edičně a redakčně připravila soubor vyprávění Františka Karla Pacholíka Poudačky a vhačky a soubor vyprávěnek zaznamenaný Josefem Stránským Strašidla a čarování v Krkonoších Vystudoval Vyšší školu bytového průmyslu, obor interiérová architektura a design.

Pracoval jako architekt a designer nábytku v Dřevotvaru v Jičíně. Zajímal se o dějiny umění, ale vždy měl vztah k historii, zvláště k dějinám Železnice a jejího okolí. Od roku působil ve volném čase jako cvičitel v turistickém oddíle Sokola a tam roce vytvořil pro jeho členy první vyprávění o železňákovi, postavě, která v sobě nese jméno Železnice, ale hlavně železa, které zde kdysi bylo primitivním způsobem vyráběno.

V té době se také změnily pravidelně organizované pochody s plněním úkolů na Pochody za železňákem, kde účastníci získávali glejt a pohádku.

Začaly vznikat další texty o této postavě, jež byly psány postupně nejen pro zabavení dětí, ale i pro získání vědomostí o místních řemeslech. Nakladatelství Bor vydalo jeho knihy Polopohádky o Rambajsovi a jiných řemeslnících a Polopohádky od Zebína Vystudovala český a ruský jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Působila jako středoškolská učitelka a později vychovatelka převážně v Pardubicích a v Náchodě. Dlouhodobě se zabývá osudy židovské komunity na Náchodsku v první polovině dvacátého století.

Je autorkou knihy Osudy židovských rodin z Náchodska — , kterou vydalo Nakladatelství Bor. Za badatelskou a publikační činnost jí byla Kulturní a sportovní nadací města Náchoda udělena Cena v oblasti kultury za rok Isa Engelmann se narodila roku v indické Bombaji, kde pracoval její otec. Druhou světovou válku prožila v Liberci. Ačkoliv měla tak jako její bratři britské státní občanství, musela po válce s ostatními členy rodiny opustit dům v Liberci-Harcově a v roce vysídlit do tehdejší americké zóny Německa.

Po maturitě ve Frankfurtu nad Mohanem studovala jazyky. Usadila se v italské Veroně, kde si založila rodinu a v rodinném podniku uměleckých řemesel se věnovala designu. Nakladatelství Bor vydalo její knihu Návrat pod zelenou střechu , v německém originále nazvanou Blauer Flieder Modrý šeřík , která se vztahuje k její první návštěvě Liberce po padesáti letech.

Autorka v ní hledá svou identitu v krajině dětství a své místo ve společné Evropě. Za svých pravidelných návštěv Liberce se zapojuje do mnoha aktivit směřujících k porozumění mezi lidmi. Je členkou Kruhu autorů Liberecka.

Do literatury vstoupil knihou tří novel Struktura štěstí Severočeské nakladatelství , na kterou volně navazuje druhá trojice novel A přece zázrak chtít tamtéž a opožděně vydaná románová novela z doby těsně předlistopadové Oblast stínu Petrov Všechny tyto knihy, jejichž dějištěm je zpravidla Liberec, uplatňují ve větší či menší míře princip jazykové miméze, tj.

Autorovým rodištěm je vázán i román Svatoušek Petrov , tematicky nesený svárem mezi členy rodiny vlivem sektářsky pojatého náboženství, formálně pak charakterizovaný příklonem ke klasické narativní próze.

Dříve než prózu psal autor verše. Výbor z jeho nezveřejněných lyrických sbírek ze sedmdesátých let přineslo Okresní kulturní středisko v Liberci Ve slově hlína , Souběžně s touto drobnou lyrikou začínal psát rozměrnější básně elegického ladění.

V letech — vznikly cykly Králův most, Elegie o těch kteří, Ďábel podle Darwina a poemy Noc majestátu a Otec morem nakažených v Kutné hoře, které vyšly souborně pod názvem Poesie Z Torst Koncem devadesátých let se vrací k lyrice písňového typu. Kasala Nakladatelství Bor vydalo jeho prózy Zoufalství , Lakuna , Rádlův synovec , Faust letí do Nového světa neboli Psí vejce , Biblické humoresky aneb Mezi mansiony , Čtvrtá návštěva u Smerďakova , Přímá volba , Román Emila Rilkeho nalezený mimo pozůstalost , Pocta Kerouacovi , Hanno žije a je zdráv a Za sklem Nakladatelství Bor dále vydalo jeho básnické sbírky Onona , Macabrogne a Buď jako oblaka a dvě monografie věnované dílu F.

Dostojevského: Struktura symbolična v pohledu psychoanalytické literární vědy a Afekt, sen a skutečnost v díle F. Dostojevského Vystudoval pedagogické gymnázium v Hradci Králové, po němž si doplnil kvalifikaci na Vysoké škole pedagogické v Praze.

Absolvoval v roce Od roku působil jako středoškolský profesor na gymnáziu v Náchodě, odkud počátkem normalizace musel z politických důvodů odejít.

Za své mnohostranné aktivity v kulturním životě Náchoda i rodné Úpice je nositelem kulturních cen obou měst, ale i dalších ocenění. Publikuje v regionálním i celostátním tisku, ve sbornících i knihách, z nichž jmenujme např. V roce vydalo jubilejní sborník k autorovým osmdesátinám Panu profesorovi s úctou. Pocta Aleši Fettersovi. S Evou Koudelkovou spolupracoval na knize o osobnostech kultury v Náchodě Zanechali stopu… a také na knize Metuje známá i neznámá Otto Hejnic, narozen r.

Prošel řadou dělnických a technických profesí, od roku pracuje jako redaktor firemních novin. Jeho oblíbeným žánrem je krátká próza, především povídky, jichž dosud vydal dva soubory: V pátek večer Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem ; Ztracená závrať Horymír, Příbram Z delších próz zmiňme román Dvě lásky na začátek Severočeské nakladatelství, Ústí n. Je autorem libreta muzikálu Chytit kometu premiéra v Divadle Příbram v září , který se hrál také v pražském Divadle U Hasičů.

Napsal rozhlasovou hru Návraty ČR Brno a zatím nerealizovanou divadelní hru Loupežné přepadení dokončeno Je členem Kruhu autorů Liberecka a Obce spisovatelů. Kromě povídek píše také výtvarné, hudební, divadelní a literární recenze a publicistické články. Nakladatelství Bor vydalo jeho knihy O času a ohni , Zase zvednout hlavu , Sifon, Venda a jejich lásky a Horoucí srdce, ale nohy v bahně Donedávna vyučoval na základní škole, nyní je vysokoškolský pedagog.

Vždy byl zastáncem zážitkového přístupu při výuce na všech typech a stupních škol. Na poli literatury se věnuje poezii i próze. Publikuje v literárních časopisech a almanaších, pravidelně předčítá na autorských čteních a vystupuje v různých literárních pořadech pro děti i dospělé. Působí rovněž v autorské dvojici s ostravským písničkářem Radovanem Rybákem a v tvůrčí skupině básníka, esejisty, překladatele a herce Jiřího Weinbergera.

Vydal sbírku básní Přijel jsem zasadit strom Praha: Bertoni, , útlou knížku básniček pro děti Myší výprodej! Je autorem didaktické hry Vyprávěj a hraj Uherský Brod: Ditipo, Od roku získal patnáct ocenění na literárních soutěžích. Nakladatelství Bor vydalo jeho knihu Poslední noc s M. Dělník ve sklárnách, horník v uranových dolech, skladník, žurnalista, vrátný, pojišťovací poradce, prodejce knih a hudebních nosičů, básník, prozaik.

kniha o seznamování Jablonec nad Nisou

Od útlého mládí ho díky otcovu poslechu rozhlasových stanic ze Západu obklopoval jazz, blues a svoboda projevu. To mu však nakonec bylo kvůli otcově politické nepřizpůsobivosti stejně zakázáno striktním výnosem KV KSČ Severočeského kraje. Syn tak pokračoval v otcových šlépějích.

Čtenář - Regionální funkce knihoven v Libereckém kraji - Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Nespoutaná živelnost a touha žít svobodně způsobovaly střety s mocí, hlavně v letech — na vojně v Klatovech a Kdyni a posléze po celá Díky statečnosti Mirka Kováříka však nemusel psát do šuplíku či jen pro přátele a trempy, ale stal se jedním ze stěžejních autorů legendárního Zeleného peří v malostranském Rubínu. Když pak podepsal Několik vět, začalo opravdu přituhovat. Listopad mu přinesl poslední, ale nejvypjatější střet s totalitou — pohled do ústí samopalu lidového milicionáře.

Dnes je z bývalého ozbrojence podnikatel a vážený občan. Protože absurditu naší současnosti autor pociťuje stále silněji, začal reflektovat polistopadovou společnost ve svém dalším románu s pracovní názvem Radioaktivita. Jako básník je zastoupen v antologiích Zelené peří Mladá fronta a Od břehů k horám Votobia Nakladatelství Bor vydalo jeho knižní prozaickou prvotinu, román A šaty skáčou po žábě Jindřich Holubec pocházel z rodiny ponikelského truhláře a chalupníka.

Ve čtrnácti letech se vyučil foukat do forem skleněné perle. Jako voják se zúčastnil první světové války.

Seznámení s makyna | Online seznamka

Po válce se věnoval opět perlaření a svému malému hospodářství. Roku se oženil s Martou Gerhardovou. Svými výtvarnými schopnostmi se zapsal do povědomí i jako tvůrce jedinečných vánočních ozdob foukaných z dutého skla.

Byl také literárně činný. Napsal velmi zajímavé vzpomínkové prózy, skládal básně a po seznámení s Amalií Kutinovou a Marií Kubátovou se podílel na některých jejich knihách např. Daremný poudačky , Muzikantské řemeslo aj.

Nakladatelství Bor vydalo výbor jeho povídek a básní pod názvem Vděčné vzpomínky Od roku pracoval v útvaru hlavního konstruktéra závodu ČKD-Sokolovo v Libni, v roce nastoupil na tehdejší Vysokou školu strojní v Liberci, kde byl ustanoven docentem a později profesorem. Pro svou angažovanost v reformním hnutí roku byl však nucen školství opustit.

Seznámení s Novou medicínou - František Nagy od Kč -

V roce byl zvolen předsedou vědecké rady Ústavu termomechaniky AV ČR, kde působil po dvě volební období. Jeho odborné aktivity, často zaměřené na spolupráci s průmyslem, dokumentuje 37 výzkumných a 23 technických zpráv, 97 článků ve sbornících a odborných časopisech, z toho 12 zahraničních, jedna celostátní učebnice a několik monografií, jichž je autorem nebo spoluautorem.

Liberecký kraj se rozprostírá na severu České republiky. Území zahrnuje sever České kotliny, Jizerské hory, západní Krkonoše s Krkonošským podhůřím a východní část Lužických hor.

Kraj vznikl v roce z okresů Česká Lípa, Liberec a Jablonec nad Nisou oddělených z bývalého Severočeského kraje, k nim byl přičleněn ještě okres Semily z kraje Východočeského. S výjimkou hlavního města Prahy je kraj se svými km² nejmenším v republice. Průměrná hustota ,8 obyvatel na km² mírně převyšuje republikový průměr.

Nejvyšší koncentrace obyvatel je v okresech Jablonec nad Nisou ,7 obyvatel na km² a Liberec ,7 obyvatel na km². Hlavním centrem kraje se obyvateli je město Liberec. Druhým největším městem je Jablonec nad Nisou s 45 obyvateli. Průměrný věk obyvatel kraje je 40,1 let, což je o 0,5 roku méně než činí republikový průměr.

Věková skladba obyvatel je v jednotlivých oblastech kraje značně rozdílná. Zatímco na Českolipsku patří populace k nejmladším v republice, na Semilsku a Turnovsku je naopak jednou z nejstarších.

Liberecký kraj je z hlediska výkonu regionálních funkcí Krajské vědecké knihovny v Liberci KVK rozdělen na čtyři oblasti shodné s bývalými okresy a jejich dřívější okresní — nyní městské knihovny — pověřuje KVK v Liberci výkonem regionálních funk­cí RF. Výkon regionálních funkcí se opírá o obecně známé základní dokumenty týkající se RF knihovní zákon č. O knihovny v Libereckém kraji pečuje celkem 11,6 přepočtených pracovníků. Krajskou funkci se všemi povinnostmi stanovenými standardy a ještě něco navíc zajišťuje jedna krajská metodička, podle potřeby se do výkonu RF zapojuje i ředitelka KVK.

Jeden z pracovních úvazků tvoří řidiči. Knihovny Libereckého kraje zřizované krajem, mě­s­­ty a obcemi:. Kromě 33 profesionálních knihoven s 8 pobočkami a knihoven neprofesionálních s pracovním úvazkem do 15 hod. Zveme je na vzdělávací akce, předáváme vybrané informace z elektronických konferencí, na vyžádání poskytujeme metodickou pomoc při zavádění AKS, třídění fondu apod.

Pomoc nabízíme i knihovnám neregistrovaným — zejména školním. Dobrou spolupráci se školními knihovnami navázala např. Městská knihovna v České Lípě, na vyžádání jsou připraveny pomoci školním knihovnám i ostatní pověřené knihovny.

Hithit - Kniha Můj příběh jménem Policie

Jak již bylo řečeno, základní okruhy činnosti jsou dány výše uvedenými dokumenty a jsou shodné pro všechny knihovny zajišťující regionální funkce.

Jejich hlavním pilířem jsou metodické návštěvy a konzultace: osobní kontakt a budování dobrých vztahů s knihovníky a zástupci obcí považujeme za nejdůležitější. Metodická pomoc knihovnám se pak realizuje v řadě různých oblastí — od vedení základních dokumentů přes uspořádání a vybavení knihovny, třídění a značení knihovních fondů až po pomoc při zavádění automatizovaných knihovních systémů a tvorbu webových stránek. Významnou součástí metodické činnosti je i pomoc při zpracování žádostí o dotace z programů určených knihov­nám, z nichž je nejvíce využívaný program VISK 3.

Za léta jeho existence se nám podařilo knihovnám pomoci získat prostředky, bez nichž by úroveň technického i softwarového vybavení rozhodně nedosahovala nynější úrovně. V roce jsme pomohli s projekty v celkové hodnotě Kč. Pře­svědčujeme knihovníky ale hlav­ně starosty obcí o potřebě zavádění automa­-ti­zovaných knihov­ních systémů důležitých pro odbourání mechanické administrativní práce, on-line katalo­gů pro zvýšení komfortu uživatelů knihoven i jejich propagaci, o významu webových stránek.

K tomu směřuje nejen metodická činnost, ale i řada připravovaných vzdělávacích akcí. Každoročně připravujeme kurzy v obsluze AKS Clavius, který je v našem kraji využíván nejvíce, seznámení se šablonami webů pro malé knihovny a praktické kurzy práce s nejhojněji využívanou šablonou webu pro malé knihovny vytvořenou Knihovnou města Hradec Králové.

Seznámení s makyna | Online seznamka

Do nabídky vzdělávacích akcí zařazujeme literární a odborná knihovnická témata, podle finančních možností organizujeme exkurze do knihoven v Česku, případně i v zahraničí. KVK v Liberci ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci uspořádala již osm roční­ků konference Současnost literatury pro děti a mlá­dež , která svým významem přesahuje hranice kraje a je vždy doprovodným programem Veletrhu dětské knihy v Liberci.

Devátý ročník konference proběhl 6. Hledáme zajímavé formy vzdělávacích akcí; jednou z nich je například již osvědčené a knihovníky oblíbené pořádání zájezdů po knihovnách ve vlastním regionu, které připravuje MěK v České Lípě. Knihovníci se pravidelně scházejí v jednotlivých pověřených nebo v městských knihovnách na po­ra­dách profesionálních knihovníků, svá setkání mají i knihovníci neprofesionálních knihoven.

Také pro ně se snažíme připravovat zajímavý program např.

Portfolio | Re-Hab / creative boutique

Vedle odborného vzdělávání organizovaného v rámci RF probíhá nepřetržitě i vzdělávání knihovníků v oblasti informačních technologií hrazené z prostředků programu VISK 2 Ministerstva kultury ČR. Počítačovou učebnou KVK v Liberci, která disponuje 14 uživatelskými místy, prošly stovky účastníků kurzů ze všech typů knihoven a zvláště v počátečních letech zavádění výpočetní techniky do knihoven byly kurzy základů počítačové gramotnosti často prvním místem, kde se knihovníci s obsluhou PC mohli seznámit.

Statistika knihovnických činností je každoročně se opakující úkol. Přehled, který tak získáváme, nám umožňuje vydávat Ročenku knihoven Libereckého kraje obsahující nejdůležitější statistické ukazatele za všechny typy knihoven. Aktualizace knihovních fondů — to je nikdy ne­kon­čící úkol, který vyžaduje čas a někdy i přesvědčování knihovníků o jeho nutnosti. Revize knihovních fondů — nezajímavá, ale zákonem uložená povinnost knihoven — je nedílnou součástí RF v našem kraji, stejně jako ve většině ostatních.

Pomáháme s ní knihovníkům přímo na místě i při následném zpracování protokolů a všech materiálů s tím souvisejících. Věříme, že s postupující automatiza­cí knihoven bude její provádění snadnější a méně časově náročné. Jednou z nejvíce knihovníky oceňovaných služeb je půjčování souborů knih z výměnných fondů.

kniha o seznamování Jablonec nad Nisou

Doporučené standardy v rámci kraje trvale překračujeme, žádná z knihoven, která má zájem o větší množství knih, není odmítnuta. A tak nejsou vý­jim­kou knihovny, které si za rok vypůjčí až knih.

Je jenom na knihovnících, kolik souborů a kolik svazků si během roku pro své čtenáře vypůjčí a zda nechají výběr knih na metodičce, přijedou si vybrat do pověřené knihovny nebo si knihy objednají podle on-line katalogu.

Vedle knih si mohou např. Výměnné fondy jsou v našem kraji budovány výhradně z prostředků určených na výkon RF a nepociťujeme potřebu systém měnit. Samozřejmostí je, že automatizované knihovny dostávají ke knihám data umožňující okamžité půjčování knih z výměnných fondů prostřednictvím AKS. Službou, která má v našem kraji velkou tradici, je nákup a zpracování knih z prostředků obcí.

V okresech Česká Lípa, Liberec a Jablonec nad Nisou poměrně vysoké procento obcí financuje nákup knih do kmenového knihovního fondu knihoven a využívá k tomu námi nabízenou službu. Automatizovaným knihovnám jsou dodávána data ke knihám, neautomatizovaným katalogizační a knižní lístky ke každému dodanému titulu.

K poskytované službě patří i rozvoz knih do jednotlivých knihoven.

0 / 5